Przebarwienia na skórze

Pogoda ostatnimi czasy nie rozpieszcza i daje nam do zrozumienia, że to już koniec lata. Po wakacjach zostały nam już tylko wspomnienia, zdjęcia z urlopu, złocista opalenizna i….u niektórych z nas również mniejsze lub większe plamy na skórze twarzy, dekoltu, czy dłoni. Co to takiego? Skąd się wzięły? Jak się ich pozbyć?

Występowanie przebarwień jest związane z zaburzonym procesem syntezy melaniny – barwnika, który odpowiada za ciemny kolor skóry. Wytwarzany jest on przez melanocyty w momencie ekspozycji na słońce, w celu ochrony jądra komórkowego komórek skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. I to właśnie zbyt długie opalanie się na słońcu, czy w solarium bez odpowiedniej ochrony najczęściej powoduje wystąpienie przebarwień na skórze. Innymi czynnikami mogącymi wywołać ten defekt są: zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy i nadnerczy), okres ciąży, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także stosowanie kosmetyków zawierających substancje fotouczulające (np. retinol i jego pochodne, większość kwasów).

Zanim wymienię sposoby, jakimi można walczyć z przebarwieniami, przypominam – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ! Słońce nie jest sprzymierzeńcem naszej skóry, mimo pięknego kolorytu, jaki nadaje podczas kąpieli słonecznych, wyrządza jej więcej szkody niż korzyści. Dlatego pamiętajcie o kremach z filtrem podczas okresu letniego, chrońcie swoją skórę przed poparzeniami, fotostarzeniem i pojawieniem się przebarwień.

Jak możemy uporać się z tym defektem? Oto kilka sposobów:

1. Kosmetyki rozjaśniające – w składach szukajcie witaminy C w dużych stężeniach, arbutyny, kwasu kojowego, czy glutationu. Są to substancje rozjaśniające melaninę oraz hamujące proces jej powstawania w skórze. Dobrze sprawdzi się tu również retinol, należy jednak pamiętać, że przy jego stosowaniu niezbędne jest używanie kremu z wysokim filtrem!
2. Peelingi chemiczne – ich działanie polega na złuszczaniu warstwy rogowej naskórka i mobilizacji skóry do szybszej regeneracji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kwasów, spośród których kosmetolog, bądź lekarz dobiera odpowiedni do rodzaju skóry. Terapię kwasami przeprowadza się w okresie jesienno-zimowym, by zminimalizować ekspozycję skóry na słońce.
3. Laseroterapia – zabiegi wykonywane są laserem o odpowiedniej długości światła, którego promieniowanie jest selektywnie pochłaniane przez melaninę. Są one dość kosztowne i bolesne, zarazem uważane za najbardziej skuteczne.

Niwelowanie przebarwień jest procesem żmudnym i długotrwałym, często wymagającym dużo cierpliwości i zasobnego portfela. Dlatego wniosek jest prosty – najprościej jest zapobiegać! A jeżeli problem już u Ciebie wystąpił i zdecydujesz się go pozbyć to musisz zaprzyjaźnić się z kremem z filtrem o bardzo wysokiej ochronie, aby po przebytych zabiegach problem nie powrócił. W innym wypadku Twoje starania będą jak walka z wiatrakami.

Autor: Katarzyna Strzeszewska
Z wykształcenia kosmetolog, z zamiłowania makijażystka. Interesuję się pielęgnacją skóry twarzy i ciała, zabiegami z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej oraz wizażem.

Brak komentarzy

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Ładowanie