Po co nam pędzle?

Mówi się, że dobry wizażysta potrafi wykonać makijaż palcami, bez użycia pędzli.
Zastanawiacie się,  jak to możliwe albo ile jest w tym prawdy? Makijaż to sztuka, a wizażysta to rzemieślnik, który za pomocą pewnych narzędzi tworzy unikalne dzieło. To, jakich narzędzi użyje, zależy głównie od jego umiejętności, preferencji Klienta, specyfiki zlecenia, formuły kosmetyku, rodzaju makijażu itp. Niektóre kosmetyki rozgrzewają się pod wpływem ciepła dłoni i łatwiej jest je w ten sposób rozprowadzić (np. płynne róże, podkłady, kremy i bazy). Nakładanie tych produktów pędzlami czy gąbkami jest też zwykle nieekonomiczne. Jednak w wielu przypadkach użycie pędzli jest wręcz wskazane ze względu na zasady higieny pracy, są też z reguły bardziej precyzyjne. O ile da się nałożyć podkład palcami czy gąbką to już trudno bez pędzli narysować idealną kreskę. Oto mój subiektywny wybór pędzli, bez których nie wyobrażam sobie makijażu.

 1. PĘDZEL DO BRWI – płaski, skośny, z twardym, zbitym, niezbyt długim ani szerokim włosiem. Syntetyczny nadaje się do aplikacji kremowych produktów do stylizacji brwi (pomady, woski), naturalny szczególnie do kosmetyków prasowanych, ale nie tylko. Taki pędzel pomoże wyznaczyć idealną linię brwi
  i precyzyjnie je wypełnić. Stopniując ilość produktu i siłę nacisku można uzyskać pożądany stopień intensywności.
 2. PĘDZEL DO EYELINERA – powinien być cieńszy niż pędzel do brwi i bardziej miękki, aby nie podrażnić delikatnej skóry powiek. Może być płaski i skośny albo w wersji „piórko”. Włosie najczęściej syntetyczne. Pędzle i aplikatory dołączane do eyelinerów zwykle nie nadają się do aplikacji, więc warto zaopatrzyć się
  w odpowiedni pędzel. Będzie on bardziej precyzyjny, delikatniejszy dla oka
  i higieniczny. Nadaje się do produktów kremowych, żelowych, płynnych, sypkich, wypiekanych i prasowanych.
 3. PĘDZEL DO UST – syntetyczny, płaski, zbity. Długość i szerokość włosia możemy dobrać do naszych preferencji, od cienkich piórkowych pędzelków do zdobień (przypominają nieco pędzelki do wykonywania wzorków na paznokciach) po pełne, języczkowe. Odpowiednio wyprofilowana końcówka ułatwia precyzyjną aplikację nawet na małych i wąskich ustach, w kącikach ust, przy łuku kupidyna.
 4. PĘDZEL DO PUDRU – duży, miękki, w formie puszystej kulki, kabuki albo flat top. Skuwka powinna być okrągła, aby pędzel dobrze chwytał puder na całej powierzchni i aby można było nakładać produkt trzymając pędzel prostopadle do powierzchni twarzy. Niektóre pędzle, szczególnie flat top, nadają się też do podkładów mineralnych oraz konturowania. Osobom mniej wprawionym w sztuce makijażu oraz do pudrowania okolicy oka poleca się mniejsze pędzle.
 5. PĘDZEL DO LINII ZAŁAMANIA POWIEKI – granica pomiędzy nieruchomą i ruchomą powieką to jedno z trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza u osób o głęboko osadzonych oczach, opadającej powiece i dojrzałej, mało jędrnej skórze z licznymi zmarszczkami. O ile cień bazowy czy pod łuk brwiowy możemy nałożyć palcem, to trudno dobrze wymodelować oko bez użycia pędzla. Skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka i delikatna, a jednocześnie załamuje się, co wynika z naturalnej budowy oka. W linii załamania cienie powinny być dokładnie rozprowadzone i roztarte. Nawet najmniejszy palec ma za dużą powierzchnię i nie zapewni wymaganej precyzji. Tu przydatny jest pędzel do blendowania. Może być języczkowy albo typu kulka.


Autor: Agnieszka Celińska – wizażystka i stylistka, właścicielka Studia Potęga Piękna w podwarszawskim Chotomowie. Zajmuje się makijażem, stylizacją włosów, analizą kolorystyczną i profesjonalnym kreowaniem wizerunku, ale przede wszystkim, uczy kobiety jak dostrzegać i podkreślać ich naturalne piękno ❤ Kameralne studio na przydomowej posesji, zindywidualizowane usługi i malownicza lokalizacja – to wszystko pomaga zrelaksować się, wyciszyć, wsłuchać w swoje potrzeby i wynieść ze spotkania z Agnieszką merytoryczną wiedzę, cenne wskazówki i dużą dozę pewności siebie 🙂 Prywatnie Agnieszka jest szczęśliwą Żoną i Mamą. Zaprasza do Chotomowa oraz do kontaktu.

Studio Potęga Piękna – Agnieszka Celińska
PotegaPiekna.pl

Brak komentarzy

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Ładowanie