MÓWIŁY JASKÓŁKI, ŻE NIEDOBRE SĄ SPÓŁKI

0 , , , , Permalink 0

Często jesteśmy pytane, jak to jest że się dogadujemy. To właśnie pytanie jest sprawcą tego tekstu.

Współpraca z ludźmi ogólnie nie zawsze jest łatwa, no dobrze z reguły jest trudna.

Opowiemy Wam naszą historię…..

Wbrew pozorom, nie znamy się od zawsze! Poznałyśmy się w 2014 roku, zupełnie przypadkiem. Było to przy wspólnej pracy podczas jakiegoś projektu wizażowego. Później było długo, długo nic.
Z początkiem roku 2015 los znowu sprawił, że byłyśmy w jednym miejscu i czasie. Tak od słowa do słowa- a obie lubimy rozmawiać, więc chwile to trwało powstał pomysł na stworzenie portalu dla wizażystów. Dałyśmy sobie dwa dni na spokoje pozbieranie myśli.
Działamy bardzo dynamicznie 🙂 więc kolejne spotkanie było rzeczowe i szybkie.
Wymiana oczekiwań i własnych cech osobowości (bo przecież się nie znałyśmy). Zdecydowanie i klarownie określiłyśmy zasady współpracy po czym formalnie założyłyśmy spółkę cywilną.

Czy polecamy takie rychłe przejście od działania?
Nie odpowiemy na to pytanie. U nas się sprawdziło 🙂
Z całą pewnością możemy polecić szczerość i wspólny cel!
Tu warto podkreślić, że od samego początku mamy wspólny cel- i to chyba jest kluczem do owocnej współpracy. Wspólny cel, lojalność i szczerość.

Często sobie żartujemy, ze spółka jest trudniejsza od małżeństwa. Tu nie ma miejsca na „ciche dni”. Spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu, każdego dnia. Kto ma własną działalność ten wie, ze to praca 24h na dobę i 365 dni w roku. Żeby zachować balans, teraz staramy się już mieć jeden dzień w tygodniu (u nas przypada na niedzielę), bez kontaktu ze sobą- o ile się nie pali 🙂 .
Musimy umieć pójść na kompromis i wiedzieć kiedy trzeba postawić na swoim, wszystko dla dobra wspólnej firmy. Nie mamy czasu na obrażanie się na siebie. Jak jest potrzeba po prostu sobie wyjaśniamy która co miała na myśli i idziemy dalej nie wracając już do tego.
Wytrwałość.

Żeby potrafić ze sobą współpracować trzeba być bardzo wyrozumiałym, trzeba nauczyć się siebie nawzajem. Nie możemy traktować się z wrogością i patrzeć sobie ciągle na ręce. Musimy sobie ufać. Trzeba poznać swoje własne mocne i słabe strony oraz wspólnika. Trzeba też nauczyć się oddawać pracę i zrozumieć, że ktoś inny też zrobi to dobrze. Może inaczej nie tak jak ja, ale też będzie dobrze.
Każda z nas ma lepsze i gorsze dni. Czasami jest ciężko oddzielić życie zawodowe od prywatnego i zostawić na progu osobiste sprawy wchodząc do biura. Starmy się- przecież jesteśmy profesjonalistkami. Tu zdecydowanie liczymy na swoją wyrozumiałość 🙂
W naszym przypadku sprawdza się też to , że nie spędzamy czasu wolnego ze sobą. Mamy zupełnie innych przyjaciół, znajomych i rodziny. Bardzo długo mówStaramy, że my ze sobą się nie przyjaźnimy. Nasza znajomość była i jest na pierwszym miejscu zawodową. Siłą rzeczy z biegiem czasu wiemy o sobie coraz więcej, znamy się coraz lepiej i ta przyjaźń jest. Choć pewnie taka trochę inna 🙂 żeby nie zwariować a jednak pracować i nie spędzić całego dnia na koleżeńskich pogaduszkach my po prostu nie zaczynamy dnia od „gadania”. Zabieramy się do pracy tekstem- co mamy dzisiaj do zrobienia i działamy. W pracy każdego samo zatrudnionego potrzeba dużo samodyscypliny. Jest to stosunkowo trudne, ale wyuczane 🙂

Łapiemy się na tym, że teraz w biznesie myślimy tak samo i o tym samym 🙂 to znaczy, że bardzo często w różnych rozmowach jedna z nas zaczyna zdanie, a druga kończy. Czasami jest to bardzo zabawne dla odbiorcy 🙂 a dla nas jakieś takie naturalne. Same się śmiejemy, że zawodowo możemy przestać rozmawiać bo i tak myślimy o tym samym.
Żebyśmy mogły porozumiewać się bez słów, a czasami za pomocą jednego spojrzenia poświęciłyśmy trzy lata wspólnej pracy. Zaczynając tylko z pomysłem i wizją. Co czyni naszą spółkę jeszcze bardziej trwałą według nas. Bo najwięcej jest problemów kiedy jest brak pieniędzy. Ale o pieniądzach będzie mowa w innym wpisie.

Dla nas spółka ma pozytywny wydźwięk. Możemy powiedzieć, że we dwie jesteśmy silniejsze.
Lubimy motywować i inspirować innych do nawiązywania różnych współprac. Same to ciągle robimy.

O ile nasza spółka ma się dobrze to współprace z różnymi ludźmi jakby to powiedzieć – różnie 🙂 ale o tym też napiszemy. Mimo wielorakich doświadczeń zawsze pozytywnie podchodzimy do tematu. Każde taka próba to lekcja, a lekcje bywają drogie.
Zostawiamy Was z hasłem, że razem możemy więcej!

Rady:

  • nie bój się ludzi
  • szczerze mów o co Ci chodzi
  • nie bój się rezygnować
  • nie rób nic na siłę
  • ufaj swojemu przeczuciu
  • ciągle ucz się od innych
  • wyciągaj wnosi
  • nie popełniaj dwa razy tego samego błędu
  • myśl pozytywnie, ale racjonalnie
  • bądź wytrwały/a

Pozdrawiamy,
Ilona Szalak, Ewelina Wadowska.

Brak komentarzy

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Ładowanie